Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni
ul. gen. Tadeusza Jakubowskiego 3
32-700 Bochnia
tel./fax:  14 612 69 75
               14 611 33 39
               14 612 61 65
 
Jak racjonalnie oszczędzać energię cieplną w mieszkaniu

oszczedzanie na ogrzewaniuKażdy chciałby, aby jego mieszkanie było ciepłe i przytulne. Niestety opłaty za ogrzewanie to nieodłączna część wydatków, zatem warto wiedzieć, jak zużywać mniej ciepła i płacić niższe rachunki. Jak przyznają eksperci, przestrzeganie prostych zasad racjonalnego korzystania z energii cieplnej jest nie tylko ważne dla naszego zdrowia, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ciepło i ma pozytywny wpływ na środowisko. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli ograniczyć koszty zużywanej energii o nawet o 15%.

1. Nie zasłaniajmy grzejników.

Grzejniki nie powinny być zasłonięte żadnymi meblami ani sprzętami. Jeżeli nie można tego uniknąć, to należy grzejnik odsłonić przynajmniej w części, pozostawiając odległość min. 10÷20 cm pomiędzy nim a meblem. Używajmy zasłon do okien, bo one również izolują pomieszczenie (szczególnie w nocy), ale nie zasłaniajmy nimi grzejnika. Unikajmy też wieszania mokrych rzeczy na grzejnikach. Zastosowanie ekranów izolacyjnych pokrytych folią umieszczanych za grzejnikami, powoduje zmniejszenie strat ciepła przy równoczesnym polepszeniu wydajności grzejnika.

2. Wietrzmy mieszkanie krótko, a intensywnie.

Unikajmy długotrwałego wietrzenia mieszkań. Nie zostawiajmy przez parę godzin uchylonych czy otwartych okien. Zimne powietrze powoduje szersze otwarcie zaworu termostatycznego, a cieplejsze grzejniki ogrzewają intensywniej powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz. Aby przewietrzyć pomieszczenie, zakręćmy zawór termostatyczny na czas wietrzenia i otwórzmy okna jak najszerzej, ale tylko na kilka minut. To wystarczy, aby wymienić powietrze w pomieszczeniu nie oziębiając przy tym ścian, mebli i innych sprzętów działających jak akumulatory ciepła. Nie wychładzajmy mieszkania – ponowne ogrzanie trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii cieplnej.

3. Zwróćmy uwagę na wilgotność powietrza.

Zmniejszajmy do minimum otwarte powierzchnie wody w mieszkaniu, a więc np. unikajmy gotowania potraw bez przykrycia. Pamiętajmy, aby ścierać do sucha umyte podłogi i nie wieszajmy mokrego prania na grzejniku. Jeśli powietrze jest zbyt suche można używać nawilżaczy, jednak należy pamiętać, że optymalna wilgotność powietrza przy temperaturze w pomieszczeniach około 20°C to 40÷50%.

4. Używajmy zaworów.

Temperatura komfortu cieplnego w pomieszczeniach to 18÷21°C. Optymalna temperatura w sypialni może być niższa i w zależności od indywidualnych upodobań jest to 17÷18°C. Jedynie łazienka powinna być ogrzana do temperatury 22÷24°C. Naprawdę nie ma potrzeby utrzymywać wyższej temperatury. Przekonajmy się o tym na własnej skórze i spróbujmy samodzielnie ustalić temperaturę najlepszą dla siebie. Zakręcajmy zawory termostatyczne podczas wietrzenia pomieszczeń, a także obniżajmy temperaturę w rzadko używanych pomieszczeniach oraz w nocy i w czasie nieobecności w mieszkaniu. Obniżenie temperatury o 1°C daje 5÷7% oszczędności ciepła.

5. Nie wychładzajmy pomieszczeń.

Nie przesadzajmy z obniżaniem temperatury, bo może się to okazać oszczędnością pozorną. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń i problemów z zagrzybieniem ścian, szczególnie jeżeli wilgotność w twoim mieszkaniu jest podwyższona (na przykład na skutek dużej ilości kwiatów, akwarium, itp.). Poza tym nasi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, co wpłynie na podwyższenie kosztów ogrzewania całego budynku, w którym i my mieszkamy.


OPTYMALNA TEMPERATURA DLA NASZEGO ZDROWIA I KOMFORTU

Optymalna temperatura

w dzień 18÷21 ºC                              w nocy 17÷18 ºC                              w łazience 22÷24 ºC
 
 
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni
 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni. All Right Reserve.
Partner of Joomla Perfect Templates