Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni
ul. gen. Tadeusza Jakubowskiego 3
32-700 Bochnia
tel./fax:  14 612 69 75
               14 611 33 39
               14 612 61 65
 

Bezpieczne użytkowanie gazowych grzejników wody przepływowej

 
Piecyk lazienkowy
  Gaz ziemny jest szeroko rozpowszechnionym nośnikiem energii, stosowanym powszechnie w gospodarstwach domowych. Szczelność instalacji gazowej jest dla każdego oczywistym warunkiem bezpiecznego użytkowania gazu, gdyż jego mieszanina z powietrzem grozi wybuchem. Większość użytkowników gazu nie wie jednak kiedy może pojawić się zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla (potocznie zwanym czadem).
W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera około 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającego hospitalizacji. Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca, a więc w porze chłodnej. Przyczyną są zamknięte, szczelne okna.
 
   Można łatwo zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz.
Są to:
  • prawidłowa instalacja,
  • stały dopływ świeżego powietrza,
  • swobodny odpływ spalin,
  • właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego.

Prawidłowa instalacja.

   Zainstalowania lub wymiany piecyka gazowego może dokonać jedynie uprawniony specjalista, zgodnie z instrukcją producenta. Wykonywanie prac instalacyjnych i regulacyjnych przez osobę nieuprawnioną może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Takie same wymagania co do prac instalacyjnych i regulacyjnych, dotyczą kuchenek gazowych. Kuchenka powinna znajdować się jak najbliżej wywiewnej kratki wentylacyjnej, a stanowiska pracy powinny być usytuowane między oknem a kuchenką, tak, aby nad nimi następował przepływ świeżego powietrza.

Stały dopływ świeżego powietrza.

   Stały dopływ świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu ma podstawowe znaczenie. Brak dopływu świeżego powietrza powoduje niedobór tlenu. Wynikiem tego niedoboru jest niezupełne spalanie i powstawanie tlenku węgla. Następuje to wówczas, gdy np. okna mieszkania są szczelnie zamknięte. Stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania jest również warunkiem niezbędnym swobodnego odpływu spalin. W związku z tym należy pamiętać, aby przed każdą kąpielą dobrze przewietrzyć łazienkę, szczelne okna były wyposażone w nawiewniki powietrza, a podczas kąpieli uchylone było okno w mieszkaniu lub lufcik. Zasłanianie kratek wentylacyjnych, zarówno nawiewnej w drzwiach do łazienki, jak i wywiewnej na wlocie do przewodu wentylacyjnego, grozi śmiertelnym zatruciem.

Swobodny odpływ spalin.

   Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny. Nieszczelny komin powoduje osłabienie ciągu lub może być przyczyną przenikania spalin do sąsiadujących z nim pomieszczeń. Przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) należy kontrolować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrola powinna być przeprowadzona przez osoby uprawnione, a obowiązek poddania obiektu kontroli spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Warunkiem swobodnego odpływu spalin jest jednak nie tylko drożny przewód spalinowy, lecz także stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu. Nie będzie odpływu spalin, jeżeli pracujący piecyk gazowy będzie się znajdował w zamkniętym, uszczelnionym mieszkaniu. Stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym włączono piecyk gazowy jest więc warunkiem niezbędnym do spełnienia dwóch podstawowych wymagań bezpieczeństwa – zupełnego spalania gazu i swobodnego odpływu spalin. Nie wolno montować elektromechanicznych urządzeń wywiewnych (wentylatory, okapy kuchenne z wentylatorami) podłączonych do instalacji wentylacyjnej, ponieważ ich działanie osłabia oraz zakłóca naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego.

Dobry stan techniczny urządzenia gazowego.

   Urządzenia gazowe powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta. Obowiązek utrzymania wymaganego stanu technicznego urządzeń gazowych i ich udostępnienia do kontroli nakłada na użytkownika lokalu Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74 z dnia 09.09.1999 r., poz. 836, § 17 ust. 1 i 2). W trosce o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny do tego obowiązku powinien się poczuwać każdy użytkownik urządzeń gazowych. Piecyk gazowy używany od wielu lat należy niezwłocznie zgłosić do kontroli. Stary, zużyty, nieoczyszczony i rozregulowany piecyk gazowy zagraża życiu. Naprawa i konserwacja urządzenia gazowego może być powierzona wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia.

Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń gazowych można zapewnić poprzez:
  1. Instalowanie nowoczesnych piecyków gazowych, które samoczynnie wyłączają się gdy spada wartość podciśnienia w przewodzie spalinowym do wartości przy którym spaliny mogą dostać się do pomieszczenia.
  2. Zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości powietrza zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz instrukcją piecyka gazowego. Okna i drzwi wejściowe winny zapewnić dopływ świeżego powietrza bez ingerencji w konstrukcję przez ich użytkowników. Stolarka okienna drewniana oraz okna z PCV, które nie posiadają mikrowentylacji lub nawiewników, bądź też ich wielkość jest niewystarczająca winny podlegać rozszczelnieniu.
  3. Eksploatowanie sprawnych urządzeń gazowych.
  4. Nie podłączanie do przewodów wentylacyjnych urządzeń elektromechanicznych takich jak wentylatory i okapy kuchenne.
  5. Dbanie o właściwy stan techniczny kratek wentylacyjnych które powinny być czyste i drożne bez możliwości ich zamknięcia, zaś ich przekrój na wylotach do kanałów wentylacyjnych nie może być zmniejszony.
  6. Nie dokonywanie żadnych przeróbek kratek wentylacyjnych i spalinowych.
  7. Uchylanie okna podczas pracy piecyka gazowego, a także w czasie zwiększonego wydzielania się pary wodnej (gotowanie, pranie, kąpiel, duża wilgotność powietrza).
  8. Zachowanie szczególnej ostrożności podczas mrozów w okresie zimowym i upałów w okresie letnim.
  9. Zachowanie szczególnej ostrożności gdy piecyk gazowy pracuje w sposób ciągły dłuższy okres czasu.
  10. Nie zmniejszanie kubatury pomieszczeń w których znajdują się urządzenia gazowe np. poprzez montaż podwieszonego sufitu.
  11. Systematycznie udostępnianie swoich lokali do wykonywania okresowych kontroli i przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i spalinowych wynikających z przepisów budowlanych.
  12. Zainstalowanie detektorów sygnalizujących obecność tlenku węgla w pomieszczeniu.

Pamiętajmy !
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Wystarczy jedynie odrobina przezorności.


Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni

 

get info1 Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami "Czad - cichy zabójca!"
         oraz "Uwaga czad!!!" .
 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni. All Right Reserve.
Partner of Joomla Perfect Templates