Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni
ul. gen. Tadeusza Jakubowskiego 3
32-700 Bochnia
tel./fax:  14 612 69 75
               14 611 33 39
               14 612 61 65
 

Uwaga czad!!!



 SZANOWNI MIESZKAŃCY

     W związku z trwającym sezonem grzewczym, prosimy wszystkich mieszkańców naszej Spółdzielni o zapewnienie właściwej wentylacji mieszkań. Okresowe wietrzenie mieszkań w okresie zimowym najczęściej ma charakter okazjonalny i uznaniowy, dlatego nie może zastąpić prawidłowo działającej wentylacji. W wyniku zamontowania szczelnych okien w mieszkaniach oraz braku nawiewników, szczególnie w okresie niskich temperatur, następuje zakłócenie w działaniu pionów wentylacyjnych i spalinowych, co powoduje powstawanie odwrotnego ciągu w przewodach kominowych. Odpowiednią wentylację nawiewną muszą mieć wszystkie pomieszczenia zamknięte, takie jak łazienka i wc, które obowiązkowo muszą posiadać w drzwiach otwory o powierzchni minimum 220 cm2.

     Zalecamy montaż nawiewników okiennych, które zapewniają wymianę powietrza nie powodując jednocześnie dyskomfortu, który towarzyszy np. wietrzeniu mieszkania w warunkach bardzo niskich temperatur zewnętrznych.

     W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, przypominamy, że warunkiem swobodnego odpływu spalin jest nie tylko drożny przewód spalinowy, lecz także stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu.

     W perspektywie zbliżających się spadków temperatur zewnętrznych i możliwości pojawienia się zagrożeń wynikających z ograniczania nawiewu o szczególną ostrożność prosimy właścicieli mieszkań wyposażonych w gazowe podgrzewacze wody. Przypominamy, że w czasie długotrwałego poboru wody, np. podczas korzystania z kabiny prysznicowej, napełniania wanny lub mycia naczyń pod bieżącą wodą, zalecana funkcja stałego rozszczelnienia okien, a nawet zamontowane w oknach nawiewniki nie zapewnią wystarczającego napływu powietrza zewnętrznego. W takiej sytuacji bezwzględnie wymagane jest uchylenie skrzydła okiennego w jednym z pomieszczeń, co ułatwi całkowite spalanie paliwa gazowego i wyeliminuje możliwość pojawienia się w mieszkaniu podciśnienia utrudniającego odpływ spalin i powodującego powstawanie tzw. „ciągów wstecznych”.

Jeżeli do mieszkania nie wpłynie odpowiednia ilość powietrza
wentylacja nie będzie prawidłowo działać.

Podczas korzystania z gazowego podgrzewacza wody, zwłaszcza podczas kąpieli, zalecamy wzmożoną ostrożność i uwagę wszystkich domowników, również przebywających w tym czasie poza łazienką.

Przypominamy o możliwości zamontowania czujnika tlenku węgla w pomieszczeniu z gazowym podgrzewaczem wody. Zakup takiego urządzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych.

W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie dla zdrowia i życia należy zapewnić:

  • stały dopływ powietrza atmosferycznego do mieszkania przez okna i drzwi wejściowe, co pozwoli na całkowite spalanie gazu i odprowadzenie spalin przewodem spalinowym,
  • drożne i nie zasłonięte kratki wentylacyjne,
  • nie zamykanie drzwi do ,,ślepych” kuchni (bez okien) w czasie przygotowywania posiłków na kuchence gazowej.

Niedozwolone jest montowanie w kanałach wentylacyjnych
mechanicznych urządzeń wywiewnych.

     Prosimy również o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawność zainstalowanych urządzeń gazowych (kuchenka, przepływowy gazowy podgrzewacz wody – piecyk łazienkowy) oraz pionów wentylacyjnych i spalinowych w użytkowanych mieszkaniach. O zauważonych nieprawidłowościach oraz zakłóceniach poprawnego funkcjonowania należy natychmiast poinformować Dział Techniczny Spółdzielni.

     Informujemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r., obowiązkiem użytkownika jest zapewnienie pełnej sprawności urządzeń gazowych stanowiących wyposażenie lokalu oraz eliminowanie możliwości wydzielania się tlenku węgla z tych urządzeń. To samo rozporządzenie nakłada na użytkownika obowiązek corocznego przeglądu urządzeń gazowych, którego przeprowadzenie należy powierzyć wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne. Obowiązkiem właściciela, wynikającym z rozporządzenia, jest również udostępnienie lokalu dla przeprowadzenia przez zakład kominiarski corocznego przeglądu systemu spalinowo-wentylacyjnego oraz stosowanie się do przekazanych zaleceń pokontrolnych.

PAMIĘTAJMY!!!

  • wytwarzany podczas spalania gazu tlenek węgla (czad) jest śmiertelnie trujący,
  • dla własnego bezpieczeństwa wskazane jest zamontowanie czujnika tlenku węgla,
  • gaz ziemny stosowany w naszej sieci jest gazem wybuchowym (zawartość tylko 5% gazu w powietrzu stanowi mieszankę wybuchową).

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni prosi wszystkich mieszkańców o szczególną uwagę przy korzystaniu z urządzeń gazowych i pieców węglowych.

 

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni

 

 

get info1 Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami "Czad - cichy zabójca!"
 
 
 
 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni. All Right Reserve.
Partner of Joomla Perfect Templates